Spływ kajakowy Drwęcą od Golubia-Dobrzynia do Elgiszewa

Spływ kajakowy Drwęcą od Golubia-Dobrzynia do Elgiszewa
Odcinek ten liczy 18 km, a jego przepłynięcie zajmuje do 4 godzin. Trasa rozpoczyna się na przystani w Dobrzyniu, która usytuowana jest na lewym brzegu Drwęcy przed tzw. kładką (GPS 53.111034, 19.058750). Dojazd autem do przystani jest dogodny, z możliwością zaparkowania w pobliżu. Spływ tym odcinkiem kończy się za mostem drogowym w miejscowości Elgiszewo, na urokliwej przystani “Na Pograniczu” zlokalizowanej po prawej stronie (GPS 53.061106, 18.925438). Przystań posiada parking, stoliki, grill, a także toalety, do których klucz znajduje się u sołtysa po drugiej stronie drogi. W pobliżu znajdują się sklepy spożywcze, kościół, stacja paliw, bar.
Zaraz za miastem, na odcinku kilku kilometrów rzeka płynie wśród łąk i pól. Na wysokości wsi Olszówka Drwęca tworzy spektakularne meandry, doskonale widoczne z lotu ptaka. Następnie płyniemy wśród lasów, mijając wysokie piaszczyste skarpy z powalonymi przez erozję i wiatr drzewami. Na końcowym, dwukilometrowym dystansie coraz częściej widoczne są tereny rekreacyjne i gospodarstwa domowe.
Godną polecenia atrakcją po zakończeniu tej trasy i powrocie do Golubia-Dobrynia jest zwiedzanie Golubskiego Zamku. Wcześniej warto udać się na posiłek do pobliskiego Dworu Fijewo (GPS 53.117091, 19.045834). Ze względu na bogactwo atrakcji turystycznych oraz różnorodne walory krajobrazowe trasa ta oceniana jest jako najciekawsza na całym biegu rzeki Drwęcy.