Spływ kajakowy Drwęcą od Brodnicy do Pustej Dąbrówki

Spływ kajakowy rzeką Drwęcą od Brodnicy do Pustej Dąbrówki
Odcinek ten zazwyczaj wybierany jest jako pierwszy etap dwu lub trzydniowego spływu kajakowego. Ze względu na przeszkody – zatopione drzewa, które nieraz zalegają na całej szerokości rzeki wymaga on większej koncentracji i sprawności fizycznej niż pozostałe trasy. Odcinek liczy 20 km, a jego przepłynięcie zajmuje zazwyczaj od 4 do 5 godzin. Można więc przygodę zacząć od zwiedzania Brodnicy, a w szczególności jej zabytków.
Spływ Drwęcą rozpoczynamy w nowoczesnej Przystani kajakowej Zakole Drwęcy w Brodnicy (GPS 53.24957, 19.39137), która zlokalizowana jest na lewym brzegu rzeki na 87,6 km. Do dyspozycji kajakarze mają tu: pole namiotowe, toalety i prysznice, miejsce na ognisko i grilla, boisko do siatkówki, świetlicę z kuchnią. Przystanek końcowy tej trasy znajduje się na 67,7 km., na niezagospodarowanym miejscu biwakowym (GPS  53.19047, 19.23777) nieopodal miejscowości Pusta Dąbrówka, po lewej stronie rzeki, kilkadziesiąt metrów za mostem drogowym.
Drwęca charakteryzuje się tu licznymi starorzeczami, zwężeniami koryta i 2-4 metrowymi rynnami. Wyjątkowy urokliwy i jeszcze w niewielkim stopniu zurbanizowany jest kilkukilometrowy odcinek doliny Drwęcy w pobliżu miejscowości Kominy. Wiosną obfituje on w różne gatunki ptaków, które gniazdują w trzcinowiskach. Bardzo liczna jest tu populacja bobrów i bażantów.  Na 77,1 km, na lewym brzegu do Drwęcy uchodzi struga Rypienica (GPS 53.21621, 19.31756), która w dolnym biegu jest również traktem kajakowym. Godną uwagi atrakcją krajobrazową zakończenia tej trasy jest pokaźnych rozmiarów żwirownia Radziki oddalona od miejsca biwakowego o około 800 m.